Tipy na výlet

Vodní nádrž Břucko

Lesům České republiky, lesní správě Rožnov pod Radhoštěm se během podzimu roku 2012 podařilo zrekonstruovat vodní nádrž Břucko. Její název je odvozen od stejnojmenného přítoku říčky Bystřička v obci Valašská Bystřice. Původní objekt stávající ze dvou nádrží již technicky zastaral, rybníčky byly značně zanesené bahnem a opravu vyžadovala také hráz narušená trhlinami. Součástí technického řešení byla i obnova výpusti, vtokového objektu a vybudování bezpečnostního přelivu. V souladu s doporučeními ochrany přírody byla menší horní nádrž upravena do podoby postupně zarůstajícího mokřadu s proměnlivou hloubku do půl metru. Slouží tak převážně obojživelníkům a dalším živočichům vyhledávajícím mělké stojaté vody. Hloubka větší spodní nádrže dosahuje až 2,5 metru. Celková plocha vodní hladiny obou nádrží je přibližně 2200 m2. Opravené nádrže jsou z jedné strany obklopeny lesem a z té druhé sousedí přes cestu s pastvinami. Lokalita s vodní plochou tak vytváří malebné zákoutí stranou hlavního turistického ruchu. Pro návštěvníky zde lesní správa Rožnov vybudovala přímo na hrázi rybníka stylové kryté posezení. Celkové náklady na rekonstrukci včetně vybudování turistického zázemí dosáhly výše asi 739 tis. Kč, z čehož byl Lesům České republiky proplacen příspěvek z Fondů Evropské Unie ve výši 174 tis. Kč a dotace Státního fondu životního prostředí České republiky 13 tis. Kč.

K rybníčkům se nejlépe dostanete z autobusové zastávky na Hajduškách ve Valašské Bystřici. Zelená turistická značka odsud vede k památníku na Santově. Přibližně dvě stě metrů od zastávky odbočíte za potůčkem vlevo a ujdete asi sto metrů k přístřešku na hrázi. Pro automobily je kousek pod hrází značené odstavné parkoviště. Rybářské pruty nechte doma, rybníky nejsou zarybněny, o to více však slouží jiným vodním živočichům a také jako významný estetický a krajinotvorný prvek.

Další tipy na výlet

Krajina na Rožnovsku a Valašskomeziříčsku nabízí řadu možností turistického vyžití všeho druhu. K největším turistickým lákadlům regionu patří například Valašské muzeum v přírodě (www.vmp.cz) nebo areál Pusteven či vrchol Radhoště s kaplí Cyrila a Metoděje.

V Rožnově lze také navštívit torzo zříceniny hradu ze 14. století na vrchu Hradisko. Pro milovníky cyklistiky doporučujeme poměrně nenáročnou projížďku po cyklostezce údolím Bečvy, z které je možné navázat na náročnější trasy v okolních kopcích nebo naopak z Valašského Meziříčí pokračovat dále na Vsetínsko či Hranicko. Zde si určitě nenechte ujít návštěvu Zbrašovských aragonitových jeskyní s přilehlým lázeňským areálem v Teplicích nad Bečvou, Hranickou propast či hrad Helfštýn (www.helfstyn.cz) u Týna nad Bečvou.

V průběhu minulých let bylo v našem regionu vybudováno několik tematicky různě zaměřených naučných stezek. Na jejich zřízení se lesní správa často aktivně podílela, případně doplnila trasy stezek příslušenstvím pro návštěvníky lesa (přístřešky, odpočívadla, lavičky, úpravy studánek či jiné objekty Programu 2000 a 2020).

Nejméně fyzicky a časově náročná je naučná stezka Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm. Z Valašského Meziříčí až k přehradě Bystřička lze projít po naučné stezce Jana Karafiáta. Lesy v okolí Poličné Vás provede naučná stezka T.G. Masaryka. K náročnějším trasám patří naučná stezka Veřovické vrchy, která po více než dvaceti kilometrech končí na vrcholu Velkého Javorníku (918 m n.m.) s horskou chatou a krásným výhledem na nejvyšší vrcholy Beskyd. Z Pusteven, které jsou celoročně přístupné pro osobní i autobusovou dopravu a z Frenštátu p.R. i lanovkou, lze nastoupit na Naučnou stezku Radegast nebo opačným směrem na naučnou stezku Čertův mlýn.